עברית English  
 
על סדר היום

11.6.2015 - עם כניסת הרפורמה בבריאות הנפש לתוקף, זהותם ופרטיהם של מאות ילדים שאושפזו במסגרות פסיכיאטריות מדי שנה והיו עד כה חסויים, ייחשפו כעת  http://www.maariv.co.il/news/israel/Article-480304
11.06.2015 - סרטון שהופץ ברשתות החברתיות פוגע בזכותו של הילד. המועצה קוראת לציבור להפסיק להפיץ את הסרטון ותלונה הוגשה למשטרה. http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4667404,00.html
7.6.2015 - תקיפות ילדים במוסדות חינוך מלפני 50 שנה ועדיין אוספים את השברים... http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4665856,00.html
31.5.2015 - המועצה לשלום הילד מתנגדת לכל סוג אלימות מכל צד שהוא במסגרות חינוכיות ודורשת לבדוק פרשת אלימות בבית ספר יסודי ברמת השרון.  כתבה בNRG
27.05.2015 -   נערה שסבלה שנים של התעללות, כשרבים ידעו ושתקו-  כתבה בגלי צה"ל

18.05.2015 - סוף סוף ולאחר 71/2 שנים ארוכות מאז הוחלט להיענות לפניית המועצה לשלום הילד להסדיר את נושא הכניסה והיציאה מישראל של ילדים ובני נוער ללא הוריהם, פרסמה רשות ההגירה והאוכלוסין במשרד הפנים נוהל מיוחד שהוכן על ידי ועדה בין-משרדית בשיתוף עם המועצה לשלום הילד ("ועדת ארבל"). בשלב זה הוגדר הנוהל כפיילוט לבדיקה והערות, עד לכניסתו הסופית לתוקף בעוד מספר חודשים (ספטמבר 2015). מעתה לא יוכלו קטינים לצאת ולהיכנס לישראל וממנה ללא הסדרה של לווי ומסמכים. ככל שגיל הילדים צעיר יותר כך מוחמרות הדרישות בנוהל.

יצויין כי ישראל הולכת בעקבות מספר מדינות שכבר קבעו נהלים בעניין זה, שהופך להיות בעיה קשה ברבות מארצות העולם המערבי ושלא אחת גם מתגלות בו תופעות של הברחת קטינים וסחר בקטינים למטרות מפוקפקות.

 

 06.05.2015 -   על סיכון והזנחה במוענות לגיל הרך: תלונה  שהועברה למועצה לשלום הילד, על ידי פונה אנונימית על אלימות כלפי ילדים במעון, הביאה לגילוי שורה ארוכה של ליקויי בטיחות ותוכן, במעון לגיל הרך. 

המועצה לשלום הילד שבה ודורשת גם מהכנסת ה- 20 וגם משר הכלכלה החדש- לחוקק ללא השתהות נוספת את חוק הפיקוח על מעונות.

-07.05.2015 פניה למשטרת ישראל בנוגע לתופעת קיבוץ הנדבות בצמתים על ידי ילדים מהרש"פ. לד צעיר (שגילו לא ברור והוא נע בין 5-7 שנים) הובא לבית חולים שהוא חבול קשה בכל חלקי גופו

על ידי שוטר אכפתי שנתקל בילד כנראה בצומת באזור אום אל פאחם. ככל הנראה הילד הוכה על ידי "המעביד" שלו וייתכן ובמקרה זה "המעביד" הוא צעיר (17) תושב ישראל.

"לא ייתכן שנמשיך להביט על תופעה כזו של ניצול ילדים המתרחשת מתחת לאפנו כמו בגרועות שבארצות העולם השלישי, ונמשיך לא לראות ולא לשמוע ובעיקר לא לעשות. ידוע לנו היטב כי המשטרה העומדת בחזית העימות מול התופעה (כשהיא מוזעקת שוב ושוב על ידי אזרחים איכפתיים), מתוסכלת מאד מחוסר יכולתה לפעול, אך תיסכול ודאי איננו תכנית פעולה.

אנו קוראים לך ליזום דיון מקיף בלשכתך ולזמן לדיון את מנכ"לי משרדי הרווחה והמשפטים וכן את נציגי צה"ל והמינהל האזרחי בשטחים, כדי לטכס עצה במשותף כיצד ניתן יהיה לבער תופעה זו או לפחות לצמצמה, תוך שיתוף פעולה בינמשרדי הנדרש במקרה זה מאד."

 6.05.2015 -"הילדים שהמדינה בוגדת בהם"  

03.05.2015 -  במועצה לשלום הילד מברכים ("טוב מאוחר מלעולם לא") על הוצאת נוהלים מחייבים ומסייגים להתקנת מצלמות בבתי הספר

04.2015 - המועצה לשלום הילד פונה במכתב משותף למנכ"לי משרד המשפטים, משרד הבריאות ומשרד הרווחה בעניין מניעת פגיעה מינית בילדים על ידי מי שאינם אחראים למעשיהם ו/או אינם כשירים לעמוד לדין. בעקבות פניה אל המועצה מהורה מודאג שבתו נפגעה מהטרדה מינית בוטה מצד תושב הישוב. הוגשה תלונה למשטרה אך המשטרה הפנתה את המתלוננים לשירותי הרווחה, מאחר ומדובר באדם עם פיגור שכלי שכלל אינו כשיר לעמוד לדין ואין כל אפשרות לפתור את הבעיה באמצעות ההליך הפלילי- משפטי. שרותי הרווחה ניסו ככל יכולתם למצוא פתרון באמצעות סידור חוץ- ביתי בהוסטל או מסגרת פנימייתית אחרת, אך העניין סוכל מאחר שלמיטב ידיעתנו משפחתו התנגדה לכל סוג של סידור שכרוך בהוצאתו מהבית. בינתיים התברר כי אדם זה פגע לפי החשד גם בילדות אחרות, ככל הנראה.

בקשת המועצה להתערבות המשרדים: כמו בקרב אנשים "רגילים", יש גם פגיעות מיניות בקרב אנשים עם מוגבלות שכלית ונפשית שיש צורך למצוא דרכים למניעת הפגיעות מצדם תוך נקיטת צעדים יצירתיים להגנת ילדים מפני פגיעה מינית, גם כשהדרך השגרתית בכוון המשפטי- פלילי, נראית כרגע חסומה ולא אפשרית.

 

23.12.2014 - ילדים ותינוקות אינם רכוש ההורה - פגיעה בבריאות הילד היא עבירה פלילית. תגובת המועצה למקרה הקשה של אשפוז תינוקת בבית חולים כשהיא סובלת מדימום מוחי משמעותי, בשל הפרעה חמורה בתפקודי הקרישה. 
16.12.2014 -תגובת המועצה לשלום הילד לדו"ח העוני השנתי של הביטוח הלאומי (2014): יש לברך על כל ילד שעולה מעל לקו העוני, ודאי על אלפים שעושים זאת, גם אם הם מעטים מדי ומותירים מאחור רבים מדי. אך יחד עם זאת אין בנתונים החדשים* כל סיבה למסיבה. עדיין כמעט כל ילד שלישי בישראל חי מתחת לקו העוני, ורבים מהילדים שמעליו, קרובים אליו מדי. ישראל עדיין מובילה בשיעורי העוני בעולם המפותח. ללא תוכנית לאומית, אמיתית, ורב- שנתית שתציב כיעד את הורדת שיעורי העוני מתחת ל- 20%, מקובל במדינות מתוקנות, אין לנו כל סיבה להתגאות בתנודות מקריות המורידות או מעלות אותנו מעלה ומטה באחוזים בודדים מדי שנה. לפי נתוני המועצה לשלום הילד, כפי שיפורסם בשנתון ילדים בישראל 2014, המספר העדכני של הילדים החיים מתחת לקו העוני מגיע בתחילת 2014 ל- 826,105 (30.8% מתוך 2,682,160 ילדים).

14.9.2014 - לפי הערכת המועצה לשלום הילד אלפי ילדים חיים בישראל ללא כל ביטוח בריאות וכתוצאה מכך ללא זכויות בסיסיות לקבלת טיפול רפואי במקרים של מחלה או פציעה.
מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן שפנה לאחרונה למנכ"ל משרד הבריאות, אמר כי מעבר לפגיעה קשה בזכות הילד לבריאות, הדבר גורם לכך שהמדינה מששלמת לבסוף מחיר כבד פי כמה כאשר מחלות או מצב רפואי מחמירים ונאלצים לאשפז ילדים, או מסכנים ילדים אחרים בסכנת הידבקות.
במועצה לשלום הילד מדגישים כי אין מדובר בילדים או משפחות שהסתננו לישראל. מדובר בילדים שלפחות אחד מהוריהם הוא אזרח ישראלי. ברבים מהמקרים מדובר בילדי עולים שמעמדם לא הוסדר מסיבות שונות.
למרבה האבסורד מצבם של ילדים אלה גרוע בהרבה ממצבם של ילדי עובדים זרים. לילדי העובדים הזרים הוסדרה אופציה לרכוש ביטוח בריאות מסובסד ("הסדר מאוחד") אך הסדר זה אינו חל על ילדים ממשפחות עולים ועל ילדים שנולדו בישראל להורה אזרח ישראלי.
למועצה לשלום הילד הגיעו בימים האחרונים מידע לפיו ב- 5 השנים הגיעו לישראל כ- 6,500 ילדים ממשפחות עולים שהגיעו באשרת תייר ולא קיבלו מיידית מעמד של תושב או אזרח. (ללא מעמד אזרח או לפחות תושב, אין כל אפשרות לבטח את הילדים בביטוח בריאות ממלכתי, גם לא תמורת תשלום)
במועצה לשלום הילד קראו למשרד הבריאות והפנים למצוא פתרון מיידי לבעייתם של ילדים אלה בדרך שתבטיח להם הסדרה ראויה של ביטוח בריאות ומימוש זכותם הבסיסית לקבלת טיפול רפואי.

14.12.2014 - 7 שנים של הפקרות וחוסר מעש - העדר נוהל ופיקוח על כניסה ויציאה לישראל וממנה של ילדים ללא מלווים

 12.2014 - כללים להגנת ילדים מפני פגיעות מיניות

12.2014 -  מאות רבות נוספות של ילדים שנפגעו מינית יקבלו פיצוי חלקי מהמדינה
7.12.2014 - יותר ילדים יהיו יותר מוגנים בבתי ספר מוכרים שאינם רשמיים

11.9.2014 - בעקבות פסק הדין מהיום שהרשיע אב בהריגת תינוק, המועצה לשלום הילד מזכירה: טלטול יכול גם להרוג! במועצה לשלום הילד הביעו היום הערכה לבית המשפט שקבע באופן נחרץ כי תינוקות לא "מוצאים" את מותם בעצמם וכי טלטול תינוק יכול להסתיים במוות. במועצה לשלום הילד הביעו תקווה כי פסק הדין מהיום ישמש נורת אזהרה ענקית להורים שבמהלך איבוד עשתונות או כעס מטלטלים את תינוקם ולעיתים כלל לא מודעים לנזק הנוראי שיכול להיגרם כתוצאה מהטלטול. להערכת המועצה לשלום הילד אלפי ילדים צעירים ובעיקר תינוקות, נפגעים מדי שנה בישראל כתוצאה מ"תסמונת התינוק המנוער" (טלטול תינוקות) וקרוב לוודאי שעשרות מהם גם מתים מדי שנה כתוצאה מטלטול אלים.
(חלק מאי הידיעה והעדר הנתונים, נובע מכך שיש בישראל תת-בדיקות ותת-איתור של סיבות מוות של ילדים)
רוב ההורים כלל לא ערים לנזק הקשה שעלול להיגרם כתוצאה מהטלטול, שחלקו מתגלה רק לאחר שנים אחדות.
המועצה לשלום הילד מנהלת מזה כשלוש שנים קמפיין הסברה בקרב הורים, יולדות, מטפלות, ואנשי מקצוע בתחומי הרפואה, הסיעוד הרווחה, החינוך ועוד. אך מסתבר כי בכך לא די ויש לחזור ולהסביר ולהצביע על הסכנות ולהציע חלופות לטלטול ולהתמודדות עם בכי של תינוקות, כדי למנוע טרגדיות קשות נוספות.

 

7.9.2014 – שנת הלימודים שנפתחה השבוע נושאת בשורה עבור התלמידים שלרוב נותרים בשוליים: צו לימוד חובה יחול על כיתות י"א-י"ב בכל יישובי הארץ. המשמעות היא שבכל בתי הספר חל איסור להנשיר תלמידים. על מנהלי בתי הספר חובה לקבל כל תלמיד או תלמידה לכיתות י"א-י"ב, ואם בכל זאת מחליטה ההנהלה כי תלמיד מסוים לא מתאים למוסד הלימודים, על הרשות המקומית למצוא לו מוסד חלופי.
יו"ר המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן שיזם את החוק יחד עם ח"כ לשעבר הרב מיכאל מלכיאור סיפר: "עד היום העברנו לילדים מסר שאחרי כיתה י' לא חייבים ללמוד. עם החלת החוק בכל הארץ, המסר משתנה לחלוטין". 
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4567829,00.html

 

4.9.2014- יש בתקופת הקיץ עליה משמעותית במספר הילדים שנהרגו בישראל, שאת רובה ניתן היה למנוע בקלות, בקצת יותר מודעות, השגחה ותשומת לב. במהלך חופשת הקיץ האחרונה נהרגו 22 ילדים ובני נוער. מדובר בעליה במספר מקרי המוות של ילדים בהשוואה לשנה שעברה (18) ולשנה שקדמה לה (14). במיוחד בלט השנה מספר הילדים שמתו כתוצאה מטביעה. למרבה השמחה לא נהרגו הקיץ ילדים כתוצאה מהשארת פעוטות ברכב. (למרות שמקרה מצער אחד קרה לפני חופשת הקיץ בחודש מאי 2014). על ההורים ורשויות המדינה גם יחד להשקיע יותר במניעת תאונות במיוחד בתקופה מועדת לפורענות זו.

 

27.8.2014 - מועצה לשלום הילד הביעו היום דאגה רבה מכוונת הממשלה לקצץ בצורה ניכרת וללא כל החרגה את תקציבי משרדי הממשלה ובהם תקציבי החינוך, הבריאות, הרווחה, המשפטים ובטחון הפנים.
לקיצוץ כזה תהיינה השלכות קשות וכואבות על רווחתם של ילדים.

לא רק שקצבאות הילדים קוצצו בלי רחם, עכשיו יקצצו גם בשרותים לילדים (גם לקחו מהם את הדגים וגם יקחו מהם את החכות).
כבר עתה אין מספיק מענים הולמים בתחום החינוך, בתחום הבריאות, ובתחום הרווחה והשרותים החברתיים, קיצוץ נוסף במשרדים החברתיים, יביא בהכרח לפגיעה קשה בילדים וביכולת להגן על שלומם ורווחתם.
ברור שאי אפשר להתעלם מהעלות הצבאית, הבטחונית והכלכלית של מבצע "צוק איתן", אך ניתן לחשוב על פתרונות כלכליים יצירתיים יותר, שיכבידו על בעלי היכולת במקום על חסרי היכולת.
פגיעה בשרותים לילדים במשרדים החברתיים, תיפגע קודם כל ומעל לכל במשפחות במצוקה שנזקקות יותר לשרותים ממלכתיים מאשר שכבות מבוססות יותר.
מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן קרא לשרי הרווחה, הבריאות, החינוך, הקליטה, המשפטים ובטחון הפנים, שמשרדיהם נותנים שרותים חיוניים לילדים, במישרין או בעקיפין, להאבק נגד גזירה זו והשלכותיה הקשות על רווחת הילד בישראל, שגם לפני הקיצוץ הצפוי איננה מהווה מקור לגאווה יתירה.

 

 

 
 

8.2014 לקראת פתיחת שנת הלימודים: המועצה לשלום הילד יצאה היום בקריאה לציבור ההורים בישראל להתאחד בסירוב לקנות עזרי לימוד ממותגים לקראת השיבה לבית הספר ופתיחת שנת הלימודים הקרובה. מנכ"ל המועצה ד"ר יצחק קדמן אמר כי- שוב ושוב מתברר כי הורים לתלמידים נאלצים לשלם סכומי עתק עבור תיקים, קלמרים, מחברות, יומנים, ושאר עזרי לימוד. מסיבות שונות הורים נלחצים ונגררים לקניית עזרי לימוד ממותגים המייקרים ללא כל צורך או תועלת את המחיר. עטיפה ללא מותג שומרת על הספר לא פחות טוב מעטיפה ממותגת וכך גם המחברת, היומן, הסרגל, הקלמר וכל היתר. רק התארגנות סוחפת של כלל ההורים שיחליטו- עומדים בלחצים, לא מבזבזים כסף על מיתוג, תביא להוזלה משמעותית של הנטל היקר של רכישת עזרי לימוד שלא כולם יכולים לעמוד בו, בוודאי בתקופה כלכלית לא קלה. ובקיצור מכריזים יחד: יש לי מושג- אין לי מותג!

 החלטה והסכמה כזו, יביאו גם למניעת תחושת קנאה של תלמידים שאין להם, באלה שיש להם. "תלבושת אחידה" יפה לא רק לביגוד אלא גם לעזרי לימוד. הגיע הזמן להקטין אם לא להפסיק את מיסחור הילדות והלמידה. אפשר וצריך לאהוב ילדים- אך קניה איננה אהבה ויותר קניה איננה יותר אהבה.

 12.8.2014 - המועצה לשלום הילד על תקיפת הנער בכלא: "לא בודקים מקרים כאלה ברצינות" http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4558001,00.html

 12.8.2014 - אמנם בצל האירועים הקשים, הבעיות "הקטנות" מתגמדות, אך בקרוב (1.9) שוב ילכו מאות אלפי ילדים צעירים בגיל הרך (0-3) למסגרות חינוכיות, ללא סטנדרטים מינימליים, ללא רישוי, ללא פיקוח, ללא אכיפה וללא הגנה לילדים הפגיעים ביותר. כבר עשור ויותר שהכנסת לא מצליחה להעביר את החוק המסדיר את פעילותן של מסגרות אלה והכל פרוץ ומופקר.

 5.8.2014 - הצעת חוק: קופות החולים יטפלו בילדים עד חצות ---סגן שר הבריאות לשעבר, ח"כ יעקב ליצמן, הניח על שולחן הכנסת הצעת חוק שלא ברור למה עד עכשיו לא חוקקו. ילדים רבים מגיעים לחדרי המיון בבתי החולים ברחבי הארץ בשעות הערב מכיוון שקופות החולים לא פועלות בשעות אלה. זה מכביד על ההורים ועל מערכת הבריאות, זה עולה הרבה כסף לקופות, אולי הגיע הזמן לשנות את זה?

 למה לא לטפל בהם במרפאות ליד הבית? את הצעת החוק גיבש ליצמן יחד עם המועצה הלאומית לשלום הילד. על פי נתונים שהמועצה מספקת, קרוב ל-40% מהפניות של ילדים לחדרי המיון מתרחשים בשעות הערב המאוחרות. "בשעות אלו", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק, "קופות החולים אינן מספקות שירותים דחופים לרפואת ילדים, דבר הגורם לעומס רב בחדרי המיון ולפגיעה ביכולתם לטפל כראוי בילדים". על פי הצעת החוק, קופות החולים יחויבו מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי לספק שרותי רפואה דחופים לילדים ומי שלא תעמוד בדרישה הזאת, עשויה לאבד את ההכרה של מדינת ישראל בה – כקופת חולים מן המניין. מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן אמר כי "מדובר בהצעת חוק חשובה ביותר שתחסוך סבל מילדים ומהורים הנאלצים כיום בשעות הערב להגיע לחדרי מיון עמוסים, רק בגלל העדר שרותי בריאות זמינים בקהילה". ד"ר קדמן הביע תקווה כי כל חברי הכנסת כמו גם משרד הבריאות יצטרפו לתמיכה בהצעת החוק, שלדבריו, "לא במקרה הוגשה בידי ח"כ ליצמן, שכידוע שימש כסגן שר הבריאות במסירות ובהצלחה. החוק לא רק יוסיף בריאות, אלא גם יחסוך כסף ומשאבים יקרים הכרוכים בביקורים מיותרים בחדרי מיון". http://smalla.co.il/?p=3056

 23.7.2014 - מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן אמר בדיון בוועדת החינוך כי "תשלומי ההורים מגיעים לסך של למעלה משלושה מיליארד שקלים בשנה, כאשר כל הורה נדרש לשלם אלפי שקלים בשנה. אי אפשר להמשיך בעוול הזה של הטלת מס רגרסיבי על הורים. עד לביטול המלא של תשלומי ההורים יש להוציא את מערך הגבייה מבתי הספר – זה מבזה את ההורים, הילדים וההורים. תואיל הרשות המקומית לגבות". http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/599/703.html?hp=1&cat=404

 

10.7.2014 - ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת חוק של ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) שתאפשר לקטינים לבצע החלטות באשר להליכים רפואיים המבוצעים בהם, ללא צורך בהסכמת הוריהם. הצעת החוק, שנוסחה בשיתוף עם המועצה לשלום הילד, קובעת כי קטין מגיל 14 יהיה רשאי לקחת חלק בקבלת החלטות הנוגעות להליכים רפואיים שיבוצעו בו ותידרש הסכמתו לקבלת הטיפול.

http://www.inn.co.il/News/News.aspx/279387

11.6.2014 - במועצה לשלום הילד בירכו היום את פרקליטות מחוז דרום על הגשת כתב אישום נגד האישה החשודה בביצוע מספר רב של פגיעות מיניות בילדים . גם אם יש לתהות ולתמוה על התנהגות לא נאותה של ילדים ובני נוער וגם אם יש טענות כאלה ואחרות נגד מערכות החינוך והרווחה ואפילו נגד ההורים, אסור שיהיה בכך לטשטש את העובדה שמבוגר או מבוגרת (גם אם יש להם או להן סיפור חיים של קושי ואומללות ), המקיים יחסי מין עם קטינים או קטינות מתחת לגיל 14, עובר/ת עבירת מין. אין כל משמעות וערך ל"הסכמה" של הקטינים או הקטינות לקיום יחסי מין, גם אם הייתה כביכול הסכמה כזו.

 

דין אחד חייב שיהיה לניצול מיני של קטינים/ות בין אם מדובר בגבר פוגע, או באשה פוגעת ובין אם הקטין הנפגע היה נער או נערה, ילד או ילדה. (מן הראוי לציין ולהדגיש כי במקרים רבים בעבר בהם פגעו גברים בילדות מתחת לגיל 14 ואף "קיימו עמן יחסי מין", לא היה שימוש בכוח ובאלימות והדברים נעשו "בהסכמה". חלק מפוגעים אלה היו אנשים אומללים וחלקם אף היו קרבן לפגיעה מינית בצעירותם. דבר שלא מנע העמדתם לדין!)

 

במקביל, מתחה המועצה לשלום הילד ביקורת על כך שכתב האישום איננו כולל עבירות של אונס, זאת מכיוון שעד היום לא השכילו המחוקקים לשנות את נוסח החוק הקיים הקובע כי אונס הוא עבירה של גברים בלבד ולא ניתן להעמיד אשה לדין על אונס קטין בשום מקרה. המועצה לשלום הילד יזמה הצעת חוק בענין זה, כבר לפני שנים רבות, אך הכנסת הכשילה את כל ניסיונות החקיקה בשל עמדתו התמוהה של משרד המשפטים שביקש להרחיב את תיקון החוק לא רק לקטינים שנפגעו מינית על ידי אשה, ולהחילו גם על בוגרים, ולא הסכים להתפשר, דבר שהביא להפלת החוק. מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן והיועצת המשפטית של המועצה עו"ד ורד וינדמן נפגשו לפני מספר ימים עם שרת המשפטים חה"כ ציפי לבני והעלו בפניה בין השאר גם את הבעיה המתמשכת הזו. שרת המשפטים הבטיחה לבדוק בגישה חיובית את תיקון החוק שיאפשר להעמיד לדין על אונס, נשים שקיימו יחסי מין עם קטינים.

 11.6.2014 - ועדות-ערר יופעלו להחלטה על הוצאת ילד - כך הודיע מנכ"ל משרד הרווחה, יוסי סילמן בדיון שהתקיים בוועדה לזכויות הילד מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, הזהיר כי "אסור שאף ילד ינותק ממשפחתו עקב מצב כלכלי קשה. אני שומע על יותר ויותר מקרים שילדים נשלחים לפנימיות בגלל מצב כלכלי קשה של ההורים. מצד שני, יש היום בישראל ילדים שעוברים התעללות בעוד אנחנו מדברים. את הילדים האלה אסור להשאיר לא מטופלים, אך יש לעשות זאת ברגישות הנדרשת". http://www.news1.co.il/Archive/001-D-349689-00.html

 

כמה עוד תינוקות צריכים להיפגע, כדי שהמערכות כולן ינקטו בצעדים נמרצים יותר כדי להגן על ילדים מפני התעללות?! http://www.iba.org.il/bet/?entity=1017065&type=1

 

10.6.2014 - כמה עוד תינוקות צריכים להיפגע, כדי שהמערכות כולן ינקטו בצעדים נמרצים יותר כדי להגן על ילדים מפני התעללות?!

 

במועצה הלאומית לשלום הילד הביעו היום תמיהה וכעס רב על החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע לשחרר ממעצר (שוחרר כנראה בתנאי שתימצא חלופת מעצר, שטרם נמצאה) אדם שנחשד בהתעללות בבתו התינוקת. זאת לאחר שכבר לפני יותר משנה נעצר בחשד שפגע בתינוקת אחרת- אחייניתו עליה "שמר" בעת שהוריה נעדרו.

 

לתינוקת הראשונה נגרמו נזקים כבדים ביותר ונזק בלתי הפיך והיא מצויה עד היום במצב קשה ביותר. בתו התינוקת ניצלה אומנם מגורל דומה, אך בגופה נותרו פגיעות קשות כולל שברים בצלעות. האב טוען כנראה שהאם היא זו שפגעה בתינוקת ואכן גם לאם מיוחסת עבירה, אך בינתיים התינוקת הפגועה נמצאת בבית עם האם. אם האב פגע בתינוקת, מדוע יש לשחררו לפתע?, אם לא האב פגע אלא האם, התמיהה גדולה שבעתיים- מדוע היא משוחררת ולא עצורה ומדוע בתה התינוקת נמצאת איתה. למועצה לשלום הילד נודע כי תנאי השיחרור של האם כללו כנראה דרישה שיהיה תמיד מבוגר נוסף בבית, כדי למנוע פגיעות חוזרות בתינוקת, אך כנראה שתנאי זה לא מתקיים. מנכ"ל המועצה ד"ר יצחק קדמן אמר כי חוסר נחרצות בטיפול כבר לפני למעלה משנה, כאשר התינוקת הראשונה (האחיינית) נפגעה, הביא לפגיעה נוספת קשה בתינוקת נוספת (הבת).

 

5.6.2014 - עשרות רבות של ילדים נאנסו ע"י אשה. איך קרה שבמשך שנתיים לפחות, עשרות ואולי מאות ילדים, נפגעו מינית ואף אחד "לא ידע", "לא שמע", "לא ראה" ובעיקר לא דיבר? הצעת חוק המרחיבה את חובת הדיווח למשטרה במקרים מעין אלו על שולחן הכנסת. ההצעה הוגשה בשיתוף המועצה לשלום הילד, ו־7 ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה. http://www.israelhayom.co.il/article/187693

 

5.6.2014 - שמור על ילדיכם בקיץ! - "יותר מדי ילדים בישראל לא זוכים לממש את הזכות הכי בסיסית שלהם - הזכות לחיות: "כל קיץ הופך אצלנו לתקופת פורענות עם מספר בלתי נסבל של ילדים שמאבדים את חייהם בתאונות מיותרות. עולם המבוגרים חייב לקחת על עצמו אחריות הרבה יותר גדולה לשלום הילדים ולחייהם ולשמור עליהם מכל משמר". http://www.mako.co.il/news-israel/local/Article-9809d427ae96641004.htm

 

6.2.2014 - סלקום רוצה שתצרפו את הילדים שלכם בחינם - החברה פותחת חזית מול המבצע של גולן טלקום על קו שני ומציעה למבוגרים לצרף שני ילדים בני 14-8 למסלול "ללא הגבלה" חינם לשנה. אחרי שנה: 69 שקל בחודש לילד, 109 שקל לכם. המבצע לא מיועד למי שילדיו כבר לקוחות סלקום. יצחק קדמן מהמועצה לשלום הילד: "צריך לוודא שיש תוכנת סינון תכנים וחסימה לרכישות באמצעות הנייד" http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4525203,00.html

 

2.6.2014 - עוד על פרשת קרית גת: אין שיתוף פעולה, אין אמון, אין זרימת מידע חיוני והילדים משלמים את המחיר

 

לא רק חקיקה חסרה ומערכת ערכית לקויה ופגומה, בלטו באירוע המזעזע בקריית גת אלא גם היחסים הבעייתיים מאד בין הרשויות ובהן מערכת הבריאות, החינוך הרווחה והמשטרה. מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן שליווה מקרוב את האירועים האחרונים וקיים שיחות ארוכות עם גורמים בכירים בכל הרשויות המעורבות (עוד בטרם פורסמה הפרשה בתקשורת), אמר כי הוא נדהם מהעדר שיתוף פעולה בין הרשויות והעדר יחסי אמון הדדי. כל אחת מהרשויות מתבצרת בעמדותיה ורואה ברשות האחרת יריב שאין לתת בו אמון או להעביר לו מידע חיוני. לא ניתן להתמודד עם בעיות כה קשות כמו התעללות בילדים ועבירות מין נגד קטינים ובוודאי באירוע רב- נפגעים, כמו הפרשה האחרונה בקריית גת, מבלי שיש אמון הדדי, שיתוף פעולה וזרימת מידע דו סטרי. יש לציין כי כבר בחודש פברואר השנה, בהערות המועצה לשלום הילד לדו"ח סילמן, כפי שנמסרו למנכ"ל משרד הרווחה ולשר הרווחה הדגישה המועצה כי: "יש לתת דגש יותר גדול לחשיבות העצומה של עבודה בינמקצועית ובינמשרדית בהגנה על ילדים בסיכון ובסכנה, הן בחשיבה ובעבודה משותפת והן בוודאי לגבי זרימה (דו סיטרית!) של מידע ונתונים בין הרשויות השונות" מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן קרא לשרי הבריאות, החינוך הרווחה לביטחון הפנים להקים קבינט חברתי שאחת ממשימותיו הראשונות יהיו ביסוס תשתית של מערכת שיתוף פעולה בכל הדרגים. במועצה לשלום הילד הציעו גם למשרד המשפטים לשקול את הרחבת חובת הדיווח הקיימת כיום רק על עבירות מין במשפחה או במוסדות חינוך, בדרך שתחול על כלל עבירות המין נגד קטינים. העדר חובת דווח על כלל עבירות מין נגד קטינים, היה מהגורמים שמנעו שיתוף פעולה והעברת מידע בין הרשויות בפרשה האחרונה.

 

2.6.2014 - עשרות ילדים נאנסו ע"י אשה. מדוע למרות שאין כל ערך להסכמת קטין מתחת לגיל 14, בעניין יחסי מין, לא יעמידו לדין את האישה החשודה בגין אונס קטין?! החוק הישראלי המנוסח משום מה בלשון זכר ("הבועל אישה שלא בהסכמתה...") איננו מכיר משום מה בעבירה של אונס קטין על ידי אישה. מזה כ- 16 שנה מנסה המועצה לשלום הילד לתקן עיוות זה בחקיקה. הוקפאה שוב ושוב הצעת חקיקה חשובה זו ובאדיבות משרד המשפטים והכנסת יוכלו נשים להמשיך לאנוס ילדים מבלי לתת את הדין על כך. ההתנהלות הזאת שערורייה. המועצה לשלום הילד קוראת לסיים באופן מיידי את הליכי החקיקה ולהפסיק את המצב הבלתי נסבל שבו נשים אונסות ילדים ולא נענשות על כך כמתבקש. http://www.israelhayom.co.il/article/186807

 

28.5.2014 - מנכ"ל המועצה לשלום הילד: ראוי וגם משתלם כלכלית שהממשלה תתגמל ותסבסד מעסיקים שיעסיקו בני נוער בחופשת הקיץ הקרובה. כך אמר היום מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן בדיון על העסקת בני נוער בחופשת הקיץ שהתקיים בועדת זכויות הילד של הכנסת בראשות ח.כ. אורלי לוי- אביקסיס. קיים פער עצום בין מספר בני הנוער המעוניינים לעבוד בחופשת הקיץ, לבין היצע העבודה המוגבל. עבודה בחופשת הקיץ היא בבחינת הכרח לבני נוער רבים ובבחינת רצוי מאד עבור בני נוער אחרים. מן הראוי לתגמל מעסיקים שיסכימו לקלוט נערים ונערות בעבודה, כדי להרחיב את ההיצע של מקומות עבודה. ד"ר קדמן הדגיש גם כי מדובר בהוצאה כדאית ומשתלמת מכיוון שככל שיותר בני נוער יועסקו ב"חופש הגדול", כך יקטן הסיכון שהם יימשכו לפעילות שלילית. יותר עבודה לבני נוער משמע פחות שוטרים, ופחות תופעות שליליות הנובעות משעמום וחוסר מעש. מנכ"ל המועצה לשלום הילד גם קרא למשרד הכלכלה לכתוב מחדש את חוק עבודת הנוער שנחקק לפני כששים שנה! ובחלקים ניכרים שלו הוא כבר איננו רלוונטי ולא מתאים למציאות שוק העבודה של ימינו.

 

27.5.2014 - המועצה לשלום הילד: לא לביצוע עונש עבודות שירות בתוך מוסדות חינוך, בלי שום קשר לסוג ההרשעה או למי שהורשע.

 

20.5.2014 - "תודה על היותך שם תמיד בכל יום, שעה, ורגע...", כתבה אמא לילדה בת 11.5 שעברה התעללות מינית. הילדה ומשפחתה קיבלו ליווי ב"תכנית ליווי ילדים נפגעי עבירה" של המועצה לשלום הילד. "זה ממש לא מובן מאליו." תכנית הליווי מלווה כל ילד וילדה הפונה לעזרה ללא עלות.

 

18.5.2014 - בעקבות הפרסום אתמול לפיו יאפשר הבנק הלוואות לבני נוער בסכום של עד 50 אלף שקל, פנה מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן למפקח על הבנקים דודו זקן כדי שיבדוק את כשרות המהלך שלדבריו יגרום נזק לבני הנוער שילמדו לצרוך הלוואות כה גדולות כבר בגיל צעיר. המפקח ביקש הבוקר הבהרות מדיסקונט ושם טענו כי חלה טעות בפרסום שהוציא הבנק ולא צויין שההלוואה מוגבלת לבני 20 ומעלה. בבנק גם מיהרו לתקן ולהגדיר את ההגבלות הללו באתר האינטרנט. בפועל, טוענים בבנק יוגבל מתן האשראי לצעירים מתחת לגיל 20, עד לסכום של 1,000 שקל בלבד. http://www.ynet.co.il/Ext/Comp/ArticleLayout/CdaArticlePrintPreview/1,2506,L-4520288,00.html

 

15.5.2015 - לפי דו"ח המבקר: ילדים בסיכון מופקרים לגורלם ומוזנחים בשל היותם חסרי מעמד

 

נערה בת 16 ממוצא סודני שאביה התעלל בה פיסית ומינית ושלא טופלה נפלטה לרחוב ושם אספה סביבה 4 ילדים בני 6-11 והנהיגה אותם לבצע פשעים חמורים. אף שהמשטרה פתחה לה 8 תיקים סירב שרות המבחן לנוער לטפל בה בהיותה חסרת מעמד. גם שרותי הרווחה העירוניים לא טיפלו בה ולאחרונה נמצאה בביתה במצב של הזנחה קשה ובמצב נפשי וגופני קשה ביותר כשהיא איננה מקבלת כל טיפול רפואי בבעיותיה. זהו רק אחד המקרים המוזכרים בדו"ח מעקב חדש שפירסם היום מבקר המדינה. הדו"ח העוסק בהזנחה והעדר טיפול בקטינים החיים בישראל ללא מעמד, מצביע על כך שלמרות שכבר לפני שנה פורסם דו"ח קשה ביותר בנושא ולמרות שועדת זכויות הילד של הכנסת תבעה ממשרדי הממשלה כבר לפני שנה להציג תכנית מפורטת על דרכי הטיפול בילדים אלה, כמעט מאומה לא השתנה ובהיבטים מסויימים המצב אפילו החמיר.

 

הדו"ח מתמקד בשלושה תחומים: "מחסני הילדים"- מעונות היום הלא רשמיים הפועלים בעיקר בת"א בתנאים מזוויעים שאף הביאו למותם של מספר ילדים ואף לפגיעה מינית בהם; קטינים שהגיעו ארצה ללא מלווים ומוצאים עצמם ללא משמורן ולעיתים קרובות מנוצלים בצורות שונות וחיים ברחוב; ולילדים חסרי מעמד שאף שהם מצויים בסיכון, הם לא מטופלים על ידי שרותי הרווחה (להוציא את העיר ת"א). מבקר המדינה קובע כי הזנחתם של ילדים אלה מהווה הפרה של האמנה הבינ"ל בדבר זכויות הילד ואף של חוק הנוער- טיפול והשגחה.

 

מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן אמר כי מדובר בילדים המצויים בתחתית הפירמידה של החולשה והפגיעות, המוזנחים ביודעין ובמכוון על ידי רשויות המדינה, בניגוד לכל אמת מדה מוסרית ויהודית ותוך הפרה בוטה של חוקים ואמנות בינלאומיות שישראל מחויבת להם. מנכ"ל המועצה גם הביע תיסכול רב מהמצב שבו הן הכנסת והן מבקר המדינה חסרים כל סמכות אכיפה ופיקוח של ממש, כלפי הרשות המבצעת. יש להקנות "שיניים" של ממש לוועדות הכנסת ולמבקר המדינה, כדי שלא יהיו בבחינת "הכלבים נובחים והשיירה עוברת"... http://www.mako.co.il/news-israel/local/Article-8521cdf60baf541004.htm?sCh=3d385dd2dd5d4110&pId=1898243326

 

המועצה לשלום הילד: תמוה ומקומם, פרס לאנסים והפניית עורף לקרבנות http://www.mako.co.il/news-law/legal/Article-9f82605e7bae541004.htm

 

11.5.2014 בית המשפט ריחם על האנס ושלח אותו רק לחמש וחצי שנות מאסר. ורק על הילדה אף אחד לא מרחם ולמרות שהיא בפוסט-טראומה והטיפול בה עומד להיפסק בשל העדר תקציב. תגובת המועצה לשלום הילד על גזר הדין שניתן לפני מספר ימים בבית המשפט המחוזי בחיפה:"תמוה ומקומם, פרס לאנסים והפניית עורף לקרבנות".

 

מדובר באדם שקיבל "מתנה" מחבר שלו ("מכר") ילדה בת 14- בתו החורגת, וביחד התעללו בה מינית בשלוש הזדמנויות שונות ונפרדות. אף שניתן היה וראוי היה להטיל על האנס הסדרתי עונש מצטבר של עשרות רבות של שנות מאסר, ואף שהפרקליטות דרשה להטיל עונש המתקרב ל- 10 שנות מאסר על כל עבירה, הסתפק משום מה בית המשפט בעונש קל להחריד של חמש וחצי שנות מאסר, שלא מהווה אפילו שליש מהעונש על כל אחת מהעבירות שבוצעו. מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן אמר בתגובה כי אי אפשר לתפוש בכלל ענישה כה מקלה למעשים כה חמורים. מנכ"ל המועצה קרא לפרקליטות מחוז חיפה להגיש ערעור על קולת העונש כדי שערכאה גבוהה יותר תוכל לתקן את העוול שנוצר ואת המסרים הבלתי נסבלים שמשתמעים ממנו. עוד המועצה תפנה עוד היום לשר הרווחה בדרישה להבטיח כי יימצא תקציב הולם להבטחת המשך הטיפול הנפשי בנפגעת וכי המושג "אין תקציב" לא יישמע עוד במקרים כאלה בעתיד.

 

8.5.2014 - תכירו את יאנה רבזין המקסימה בת ה 12 אשר מתמודדת עם לקות שמיעה לצד חיים לא קלים של מעמד ארעי בארץ עם הוריה שעלו מברית המועצות לפני כשנה. משפחתה מטופלת על ידי המועצה לשלום הילד שפנתה באמצעות חבר הועד המנהל של המועצה פרופ' יונה אמיתי, אל מנכ"ל מדטון, יצחק דוידוביץ'. במדטון התרגשו מסיפורה של יאנה והחליטו להתאים לה מכשיר שמיעה ללא תשלום אותו היא קיבלה היום. בתמונה: ליאור מויאל מנהל השיווק שלנו, נאוה הימס קלינאית התקשורת שלנו מסניף אשדוד עם יאנה אשר בזכות פעילותם המבורכת של ד"ר יצחק קדמן וגב' חנה דשבסקי מהמועצה לשלום הילד, תוכל לשמוע.

 

7.5.2014 עוד תינוק נשכח ברכב הלוהט ונפתר לפני יום העצמאות. ובלי שום קשר יום לפני, במאבק המתמיד שלנו בנושא, ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד יצר קשר עם ח"כ אורלי לוי, יו"ר הוועדה לזכויות הילד בכנסת, והציע לשלב כוחות במסע הסברה שמטרתו למנוע מקרים נוספים כאלה. הורים יקרים - זה כן יכול לקרות גם לכם! תהיו מרוכזים כשהאוצר היקר מכל באחריותכם!

 

7.5.2014 - איך יכול להיות? ילד בן 14 מהישוב ערערה בנגב נפגע בתאריך 23/4/14 ופונה לביה"ח הדסה עין כרם שם נפטר ב- 29/4/14 . המקרה השאיר הרבה שאלות הדורשות תשובות... איך יכול להיות שבכלי תקשורת רבים העניין כלל לא הוזכר? איך יכול להיות שילד בן 14 נהרג בתאונת עבודה ואף אחד כמעט לא מתעניין? איך יכול להיות שאף אחד לא שואל מדוע ילד בן 14 נמצא בעבודה במקום בבית ספר? איך יכול להיות שאף אחד לא שואל ולא בודק כיצד הועסק ילד בן 14 בניגוד לחוק? איך יכול להיות שלא מתקיימת חקירה מידית בגין תאונת עבודה? איך יכול להיות שהילד הועבד (שלא כחוק) ללא כל אמצעי זהירות ומיגון? איך יכול להיות שבקיבוץ שבו עבד (גם אם לא הועסק על ידם) אף אחד לא ראה ולא שאל מה עושה שם (בזבל של הרפת) ילד?

 

22.4.2014 - "אין היום ספק שתכנים אלימים בטלוויזיה (וכמובן גם באינטרנט ובמשחקי מחשב) משפיעים על התנהגות אלימה של ילדים ובני נוער", אומר מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן. "עם זאת, ברור שההשפעה תלויה גם במרכיבי האישיות של הילדים, בהיסטוריה האישית שלו, בתפקוד המשפחה ובערכים שהילד מקבל בבית ובבית הספר. בהנחה שאי אפשר לסגור את כל הערוצים, ובטח שלא את האינטרנט, הדרך להתמודד עם נזקי ההשפעה של האלימות הנצפית היא באמצעות חיסון כנגד וירוס האלימות שצריך לבוא הן מהבית והן מבית הספר ומושתת על פיתוח ערכי ושיפוט מוסרי ששולל אלימות על ביטוייה השונים". http://www.israelhayom.co.il/article/174787

 

27.3.2014 - האם סוף סוף יהיה פיקוח (ושיקום) על עברייני מין קטינים? הפסדנו שבע שנים יקרות שבהן נטשו לגורלם את עברייני המין הקטינים ואת קורבנותיהן. הגיע הזמן לסיים מחדל מתמשך זה. לפני מספר ימים הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק (חה"כ יפעת קריב ואחרים) שתסדיר סוף סוף את הנושא של הפיקוח והשיקום לגבי עברייני מין קטינים. 7 שנים לאחר שחוק כזה הוחל על בגירים ולאחר שנים של עיכובים ומחלוקות בינמשרדיות, מספר חברי כנסת ובראשם חה"כ יפעת קריב סברו שדי בסחבת בעניין זה, ובשיתוף עם המועצה לשלום הילד, החליטו לעשות מעשה ולהכריח את הממשלה לפתור סוף סוף את הבעיה ולהחיל את חובת הפיקוח והשיקום של עברייני מין גם על קטינים. לנוכח המציאות המרה של גידול והחמרה בעבירות מין שמבצעים קטינים, המתגלית לאחרונה שוב ושוב, יש לקוות שהממשלה לא תכשיל את יוזמת החוק הפרטית ואפילו תתמוך בה.

 

לפני כ- 7 שנים (2006) התקבל ביוזמת המועצה לשלום הילד חוק הגנה על הציבור מפני עברייני מין, שכלל שני פרקים עיקריים: פרק הפיקוח ופרק השיקום שנועדו למנוע פגיעות מיניות חוזרות. המועצה לשלום הילד דרשה כבר אז כי החוק יחול על עברייני מין קטינים ולא רק על בוגרים, אך התקבלה עמדת משרד הרווחה כי לגבי קטינים יוכן חוק מקביל דומה, אך שונה במאפייניו. משך שנים לאחר שהחוק לגבי מבוגרים נכנס לתוקף (2007), נמנע משרד הרווחה למלא את הבטחתו להביא לכנסת חוק ייחודי של פיקוח ושיקום עברייני מין קטינים. בלחצה של ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת, הודיע משרד הרווחה לפני יותר משנה כי הכין הצעת חוק בעניין זה, אך אין הוא יכול להביאו לפני הועדה כי בינתיים פרצו חילוקי דעות בין משרד הרווחה לבין המשרד לבטחון פנים, מי יהיה אחראי על הפיקוח, כשכל צד טוען שהמשרד השני מתאים יותר לבצע את הפיקוח... והסחבת והמחדל הבלתי נתפש המשיכו עד היום. המועצה לשלום הילד מבהירה כי זכותם של הקטינים הנפגעים לא להיפגע שוב על ידי עברייני מין קטינים וכי זכותם של הקטינים הפוגעים היא שיוטל עליהם פיקוח כדי למנוע מהם הסתבכות חוזרת ונשנית ובוודאי שזכותם לקבל שיקום וטיפול.

 

9.3.2014 - עד מתי תמשיך המדינה להפקיר את הילדים בגיל הרך?!

 

לפני מספר שבועות הגיעה למועצה לשלום הילד תלונה חמורה של אם לילדה שביקרה במעון יום כדי להתרשם מהמקום לפני רישום. האם המזועזעת דווחה על הזנחה קשה, על ילדים בוכים שלא זוכים להתייחסות, על מקום קודר ואפלולי ובלתי בטיחותי. מהמועצה לשלום הילד פנו למשרד הכלכלה האחראי על מעונות יום ומשפחתונים. נערך ביקור במקום ונמצאו לא פחות מ-57! ליקויים חמורים ומסוכנים. 14 הילדים במקום, בגילאי 3 חודשים עד שלוש, אינם יכולים להגן על עצמם וחלקם אפילו לא יכול לספר על המתרחש. אז מי ירחם על ילדי הגן והמעונות?! מדינת ישראל מזניחה ביודעין את שלומם, בריאותם ואף חייהם של הילדים בגיל הרך. המועצה לשלום הילד הכינה כבר לפני 12 שנה הצעת חוק שנועדה להסדיר סטנדרטים, רישוי ופיקוח מחייב על כל המסגרות לגיל הרך, אך פעם אחר פעם הכשילה הכנסת הצעות חוק שונות בנושא. לא ייתכן שבשביל לפתוח קיוסק, או לייבא מרצפות, צריך רישיון ותקן ורק לטפל ולחנך ילדים רכים לא צריך אפילו תעודת יושר.

 

18/2/2014 - ילדים בפרסומות - למי זה משרת?

 

המועצה לשלום הילד הגישה בקשה לח"כ אורלי לוי, יו"ר ועדת זכויות הילד בכנסת, לפיה צריך לשנות את החוק ולאסור את השימוש של ילדים עד גיל 15 בפרסומות. "כמו שילדים מתחת לגיל 15 לא עובדים בעבודות אחרות, אין סיבה שנתיר את עבודתם בעולם הפרסום. ברוב המוחלט של הפרסומות ילדים לא מפרסמים מוצרים של ילדים אלא מוצרים אחרים. למה ילדים צריכים לקדם מכוניות, מכירת מזגנים וחברות קבלן? "

 

דר' יצחק קדמן: "יש ילדים שמוכנים גם לעבוד בחינם ויש כאלו שמקבלים תלושים עבור השתתפותם בפרסומת", הוא אומר, אך לדבריו, רוטינה זו בעייתי מול חוקי העבודה. "ילד שעובד על סט וצריך להצטלם טייק אחד וטייק שני חייב לקבל שכר מינימום. כל עובד - ילד או במקרה הזה ההורים - לא יכול לוותר על שכר". לטענתו, המצב הנוכחי יוצר "התניה בלתי חוקית", וגם אם הורים מוותרים על שכר ילדיהם, החוק מחייב לשלם את שכר המינימום בעבור העבודה." לייק אם את/ה מסכים . http://www.mako.co.il/home-family-kids/education/Article-d5f992bdde50441006.htm

9.2.2014

כ- 500 משתתפים, כ- 100 מרצים ומנחים, כ- 80 בני נוער, 14 מושבים, 11 ח"כים, שרים ושרים לשעבר, מנכ"לים, ראשי ערים, שופטים, קובעי מדיניות ואנשי מקצוע מתחומי המשפט, הרפואה, העבודה הסוציאלית, הקרימינולוגיה, החינוך, הסיעוד ועוד, ישתתפו בכנס באר שבע לשלום הילד שייפתח מחר זו השנה ה-13 ברציפות, בקמפוס אוניברסיטת בן גוריון בנגב ויימשך יומיים (2014. 10-11.2).

 ביו הנושאים שידונו בכנס, יהיו בין השאר: • מה קורה לילדי פנימיות יום אחרי גיל 18? • למה שותקים הילדים נפגעי התעללות ואיך "שוברים" שתיקה • אתגרים וסוגיות ייחודיות בקליטת ילדים עולים ממדינות מבוססות • ילדים ועוני במאה ה-21 • "סובלים מהצד": ילדים קורבנות לאלימות עקיפה • "על ילדים, תאטרון ותרבות" • מותר ואסור, רצוי ולא רצוי, בניתוחים אסתטיים לילדים ונוער • פונדקאות- האם וכיצד, בעיני ההלכה והמסורת היהודית • מי פטור, מי פוטר, מתי ולמה- על וועדות פטור לעניין חובת דיווח • מי צריך ומי צורך חדשות לילדים • האם יש מגיפת אלכוהול בקרב בני נוער ואיך לטפל בה? • "עברייני מין צעירים" או "קטינים פוגעים מינית"

במליאת הפתיחה תרצה השופטת עדנה ארבל, שופטת בית המשפט העליון, בנושא "הילד בראי המשפט". בכנס השנה יהיה גם רב שיח כפול של ח"כים בכירים ויושבי ראש וועדות כנסת, שבלטו בעשייה וביוזמות למען ילדים. ישתתפו בו חברי הכנסת הבאים: אורלי לוי אבקסיס, מסעוד גנאים, משה גפני, משה מזרחי, אבי וורצמן, עדי קול, יעקב מרגי, פנינה תמנו-שטה. כמו בכנסים הקודמים, גם השנה השתתפה בהכנת הכנס קבוצה גדולה של בני ובנות נוער מישובים שונים בארץ, אשר תיקח גם חלק פעיל בניהול הכנס והמושבים המקצועיים.

30/1/2014

המועצה שלום הילד פנתה אל שרת הבריאות בבקשה להתערב באופן מידי במניעת הקיצוץ עליו הכריז משרד הבריאות בנושא שיקום שכונות, קיצוץ הפוגע נואשות בתוכנית בריאות שונות ובכלל זה בעיקר בתכניות מניעה מובהקות בתחום בריאות הציבור לפעוטות, לילדים ולבני נוער. " איך יתכן שבעוד שאנו מתבשרים כי קיצוצים שתוכננו בטלים ורק בתחום הבריאות ובהקצאה לחלשים ביותר, תונף חרב הקיצוצים בצורה כה אכזרית ומסיבית. לכל מטרה ותחום יש תקציבים ורק למרכז בריאות לנוער, להכנה לכיתה א' של ילדים במצוקה, ללווי התפתחותי ורגשי לילדים בסיכון, למניעת תאונות בית וחצר, אין כסף, אין תקציבים ואין יכולת לתמוך ולקדם ואפילו לשמר את הקיים?!"

27/1/2014

אנו מודים לצוות בבית לין על האירוח ומברכים על שיתוף הפעולה למען הילדים ובני הנוער הזקוקים לליווי ותמיכה בהליך המשפטי ב"תוכנית ליווי ילדים ובני נוער נפגעי עבירה". היום התארחה אצלנו הגברת כרמית פולק כהן מנהלת תוכנית ליווי ילדים ובני נוער נפגעי עבירה ויועצת משפטית ניתן לפנות אליהם ליועץ וליווי ללא תשלום וסודיות מובטחת

27/1/2014

במוסדות הסגורים לנוער אין יותר מקום. יש נערים רבים מדי שנה, שנכלאים כי אין איפה לשקם אותם. בישראל פועלים כיום שלושה מעונות לבנים ושלושה מעונות לבנות - 212 מיטות בסך הכל - מול רשימת המתנה של כמעט 400 נערים ונערות. יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, העיר בדיון כי יש לתת את הדעת גם על התנאים הבלתי נסבלים במעונות", ועל הצורך בהעסקת כוח אדם איכותי שיתוגמל כראוי. "כל עוד לא נשפר את מערך השכר ואת תנאי העבודה של המדריכים במקומות האלה", אמר קדמן, "דבר שיאפשר לקלוט אנשים ברמה טובה, נצטרך להסתמך רק על זה שחלק ניכר מהאנשים שם הם פשוט מלאכים וחצי מתנדבים". במוסדות הסגורים לנוער אין יותר מקום - חינוך וחברה – הארץ: http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2211075

22.1.2014 -

בעקבות האסון בירושלים, המועצה לשלום הילד שולחת תנחומים למשפחת האחיות הקטנות שנספו מהרעלה ואיחולי החלמה לבני המשפחה שנפגעו. רוב תאונות הבית והחצר ניתנות למניעה בקלות יחסית. עם קצת יותר מודעות, תשומת לב, זהירות ואחריות, ניתן למנוע את רוב התאונות ובכלל זה הרעלות (זאת מבלי להתייחס לאסון האחרון שפרטיו עדיין נבדקים ונחקרים). לפי נתוני המועצה לשלום הילד שפורסמו לאחרונה בשנתון החדש ילדים בישראל 2013, בשנת 2012 נפגעו 18,537 ילדים כתוצאה מהרעלות זאת לעומת 7,149 ילדים לפני שני עשורים (1993). מדובר בעליה דרמטית ומתמשכת כשרוב הנפגעים הם ילדים עד גיל 5. במועצה לשלום הילד קראו למשרד הבריאות להעמיק, להרחיב ולתגבר את ההסברה בנושא ולהורים להגביר ערנות וזהירות כדרך הבטוחה ביותר למניעת תאונות.

 

19.1

 

המועצה לשלום הילד פנתה לשרת הספורט לימור לבנת, על מנת שתפעל לשינוי החוק ותאפשר מעבר חופשי של ילדים בין מועדונים ללא מכשולים http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4478448,00.html

January 15

זכות לכל ילד וילדה לפרטיות. אחריות של כל ילד וילדה לשמור על הפרטיות של אחרים. "לייק" ותעבירו לחברים אם אתם מסכימים... http://www.youtube.com/watch?v=gokv1GPsjLQ

January 9

"יש בארץ מקומות עם פסיכולוג אחד ל־3,000 ילדים. זה כמו להגיד שהשירות קיים על הנייר ולא בפועל. חסרה מעטפת של כוח אדם שנותן מעטפת של התמודדות עם קשיים ומצוקות." http://www.israelhayom.co.il/article/146989

 

January 9

 

אלפי ילדים, ממשפחות עולים, חסרי מעמד אזרח בישראל וזכויות יסוד בסיסיות שלהם נשללות

 

 

בישיבה מיוחדת של ועדת העלייה והקליטה של הכנסת, מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן הציג כי לפי נתוני השנתון ילדים בישראל 2103 חיים בישראל למעלה מ- 85,000 ילדים חסרי מעמד כלשהוא (אזרחות או תושבות). בתוך קבוצה גדולה זו יש כמה אלפי ילדים שהם ילדים של משפחות עולים שלמרות שלהורים או לפחות לאחד מהם מעמד חוקי בישראל, מסיבות שונות, הילדים חסרי מעמד בישראל ולפיכך הם משוללי זכויות יסוד.

 

>

 

מגוון סיבות יכולות להביא לכך שהילד חסר מעמד- ילד מנישואים קודמים של האם העולה, ילדים של משפחות בהם עלה רק הורה אחד ולא ניתן לאתר את ההורה השני לצורך חתימה על מסמך אישור להגירה, ילדים שהם דור רביעי ליהדות (האם דור שלישי וזכאית חוק השבות, הילדים לא), ילדים שהגיעו בתוכניות מיוחדות ללא הורים על אשרת תלמיד ונשרו ממסגרת לימודית, ילדים שחיים עם סבא וסבתא והוריהם אינם בחיים ועוד.

 

 

מנכ"ל המועצה לשלום הילד ורכזת העולים במועצה תיארו בפני הועדה את המצבים הבלתי נסבלים של ילדים אלו שאינם זכאים לקיצבאות ביטוח לאומי, אינם מבוטחים בביטוח בריאות, אינם זכאים לשירותי רווחה, אינם יכולים לטוס לסיור בפולין עם בני כיתתם, אינם יכולים להתגייס לצה"ל למרות רצונם, אינם יכולים לעבוד בחופשים ובכלל סובלים מחוסר ביטחון בסיסי ואף חוששים מסכנת גירוש עם הגיעם לגיל 18.

 

 

המועצה לשלום הילד דרשה בישיבה כי משרד הפנים בשיתוף עם משרדי הקליטה, הרווחה והחינוך יקיימו מיפקד ארצי בו יאספו כל פרטיהם של ילדי העולים שהם חסרי מעמד ויאפשר להם לקבל לפחות בשלב ראשון מעמד תושב, שיבטיח להם לפחות את הזכויות הבסיסיות.

 

ינואר 9,2014

 

בעקבות תלונות של אזרחים רבים והתערבות של המועצה לשלום הילד, נציב פניות הציבור של הרשות השנייה פעל, כדרכו, במהירות ובנחרצות לתיקון פרסומת שכללה מסרים מסוכנים ופוגעים שעשויים לעודד התאבדות (012). מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן אמר כי יש נושאים שרגישותם כה רבה שאין לטפל בהם אפילו בקריצה או במה שנדמה למישהו בהומור. בימים האחרונים תוקנה הפרסומת ועלתה לשידור בגרסתה החדשה לאחר שהוסרו ממנה התכנים הפוגעניים.

 

 

http://www.nrg.co.il/online/55/ART2/538/099.html?hp=55&cat=323&loc=5

 

 

ינואר 8, 2014

הגיעו היום אל המועצה לשלום הילד פניות שעניינן קמפיין פרסומי בוטה ופוגעני שנועד למנוע (?) תופעת השמנה בקרב ילדים. הנושא עצמו חשוב וראוי לדיון ולפעילות כמו גם למודעות לבעיה והשלכותיה. אולם התלונות עוסקות ובצדק בדרך שבה בחרו הוגי הקמפיין ומבצעיו להציג את הנושא. תקנות הגנת הצרכן (פרסומת ודרכי שיווק המכוונים לקטינים) התשנ'א-1991 קובעות שורה ארוכה של מגבלות על פרסום ובהן להימנע ממצב שבו קטינים עלולים לעשות מעשים שיש בהם כדי להשפיע לרעה על בריאותם או שלומם. וכן נאסר לפרסם בדרך שיש בה לעודד קטינים לעשות מעשים העלולים להזיק לבריאותם לרבות דיאטה או צריכת מזון מסוים במטרה לשנות את משקל הגוף. התקנות גם קובעות כי פרסומת כזו צריכה לעמוד בהלימה עם ערכים חברתיים מקובלים. המועצה לשלום הילד כבר היום פנתה אל הממונה על הגנת הצרכן במשרד הכלכלה בדרישה להפעיל את מלוא השפעתה וסמכויותיה כדי להפסיק את הפרסום הפוגעני והשלילי המדובר. במספר חוות דעת, יש בקמפיין סכנות מרובות והוא פוגע ללא כל צורך בילדים שמנים ועלול להביאם לבצע מעשים חמורים ולמיזער לשים אותם ללעג בעיני חבריהם ולגרום להתנכלות להם.

 

 

 
 
 
 
Adam Vinatieri Jersey Byron Maxwell Jersey Adam Thielen Jersey Chris Hogan Jersey Brandin Cooks Jersey Dominique Rodgers-Cromartie Jersey Brandon Marshall Jersey Aldon Smith Jersey