עברית English  
 
פרוייקטים
< חזרה לדף קודם
פרוייקט למניעת טלטול תינוקות

 

פרוייקט למניעת טלטול תינוקות הינו פרוייקט חדשני שמטרתו הגברת המודעות לסכנות שבטלטול תינוקות בקרב הורים, מטפלות, רופאי ילדים, אחיות בריאות הציבור, רכזות בגיל הרך, עו"סים  ונשים בהריון. הפרוייקט מלווה במערך השתלמויות והרצאות מקיף לקהלים שונים, ובחומרי הסברה: עלוני מידע, סרטון מידע, כרזות ופרסומים בתקשורת המקומית והארצית.                                                                                                  

הפרוייקט בשנתו הראשונה (2009) פעל כפיילוט באיזור מערב הנגב , בשנתו השניה בכל הדרום ובשנה זו פועל בכל הארץ. 

לחוברת ההסברה

את החוברת ניתן להזמין בשפה העברית, הרוסית והערבית במועצה לשלום הילד.

מהי תסמונת התינוק המנוער:
תסמונת התינוק המנוער הינה תוצאה של טלטול מאסיבי, הגורם לפגיעה פנימית-מוחית קשה של התינוק.  תופעת הניעור האלים של תינוקות היא תופעה מוכרת ברחבי העולם, ומוגדרת כ'תסמונת התינוק המנוער'  (Shaken Baby Syndrome).

מאפייני התופעה:
מקורה של התופעה, לעתים קרובות, בתסכול, עייפות, כעס או מתח של ההורה או כל גורם מטפל אחר בתינוק: התינוק בוכה בכי מתמשך, ההורה/ המטפל מבקש להרגיעו, אך באופן אימפולסיבי ובלתי מודע מתחיל לטלטל את התינוק בחוזקה , ללא מודעות לנזק העלול להיווצר לתינוק. מצב של פגיעה בתינוק תוך שימוש בטלטול מסיבי עלול לקרות לכל הורה או מטפל אך ישנם מספר גורמי סיכון המגבירים את הסיכוי לפגיעה מסוג זה: גיל צעיר של ההורה, תינוק ראשון להורים טריים, רמה גבוהה של מצוקה על רקע אישי, כלכלי או חברתי, צפיות לא מציאותיות לגבי התנהגות התינוק ושימוש בסמים/אלכוהול. לפיכך, ההורים או המטפלים, במרבית המקרים, אינם פועלים בכוונת זדון . 

השלכות התופעה וסיבתן:
לטלטול התינוק השלכות הרסניות: תינוקות פגיעים במיוחד לחבלות עקב טלטול בשל העובדה כי ראשם גדול יחסית לגופם הקטן , שרירי הצוואר חלשים ואינם מפותחים דיים ולכן אין לתינוקות שליטה במנח הראש. לכן, רוב הפגיעות מתרחשות בקרב תינוקות הקטנים משנה, כאשר ממוצע הנפגעים נע בקרב תינוקות בני 3-8 חודשים. טלטול התינוק ומוחו גורם לקריעה בכלי הדם ורקמת
המוח כאשר טלטול המשלב חבטה במשטח נוקשה (לדג' קיר/מזרן) יחמיר את תוצאות הטלטול: מתוך 37 הילדים שנפטרו במדינת פלורידה בין השנים 1995-1996, 13 נפטרו עקב שילוב של טלטול התינוק ופגיעת ראש (לעובדות נוספות והרחבה ראה:
טלטול התינוקות יוביל לעיתים קרובות לנזק מוחי בלתי הפיך הבא לידי ביטוי בעיוורון חלקי או מלא, אבדן שמיעה, שיתוק ועיכובים התפתחותיים. בין 20 ל-25 אחוזים ממקרי הטלטול  מסתיימים במותו של התינוק (מהערכה של האיגוד האמריקני של מנתחים נוירולוגים בשנת 2000  עולה כי בכל שנה ישנם כ-50,000 מקרים של תינוקות שנפגעו עקב טלטולם כאשר 1 מתוך4 מהם נפטר). כמו כן, ייתכן כי פגיעה שלא אובחנה ולא טופלה בזמן תבוא לידי ביטוי שנים מאוחר יותר כהפרעה מוטורית, התנהגותית או לימודית שמקורה לא ידוע.

האם וכיצד ניתן לאבחן:
אבחון התופעה בארץ לוקה בחסר בשל העדר מודעות מספקת לתסמונת. על אף תסמינים רבים לתופעה כגון חוסר תאבון, הקאות, פרכוסים , חוסר ערנות , עצבנות או מצב כללי ירוד,   מקרים רבים כלל אינם מאובחנים. ההורים אינם נוטים לדווח על כך שטלטלו את תינוקותיהם, והתסמינים המצויים לעיל מיוחסים לא-אחת לגורמים אחרים.,רק צוות רפואי מיומן, המכיר את התופעה, מצליח לזהות אותה ומבצע את הבדיקות המתאימות לאיתורה. בדיקת סי.טי למשל תעלה ממצאים ברורים המעידים על טלטול התינוק כגון בצקת מוחית ודימומים דו צדדיים ברשתית. גם בדיקה חיצונית לעיתים יכולה להוות גורם מזהה של התופעה : במקרה טלטול חזק ניתן יהיה לראות חבלות ראש, סימני אצבעות בבית השחי ושברים בצלעות.
רופאי הילדים בארץ עוד מציינים כי יש חשש, לפיו, חלק ממקרי מוות פתאומי של תינוקות שאין להם הסבר הם על רקע של טלטול התינוק.

מה גודל המודעות לתופעה בציבור הישראלי ?
 תסמונת התינוק המנוער ידועה, כאמור, בעולם, אולם בישראל היא זוכה להתייחסות מעטה, וקשה למדוד באופן חד משמעי את היקף התופעה. לפיכך, עולה הצורך בהגברת המודעות לתופעה. הציבור הישראלי אינו מכיר את 'תסמונת התינוק המנוער' או יודע עליה פרטים מעטים בלבד: סקר של המועצה הלאומית לשלום הילד שהתבצע במרץ 2009 באמצעות מכון דחף מעלה כי:
• 40% מהנשאלים לא שמעו על התופעה שתינוקות נפגעים מכך שמנערים ומטלטלים אותם בחוזקה או על תופעת הנקראת תסמונת התינוק המנוער;
•  ממצא נוסף מעניין שעלה הוא  כי 82% מהציבור לא קיבל הסברים על התסמונת אי פעם, בכתב או בעל פה
• רק 7% ממי שקיבל הסברים, קיבל את ההסברים מטיפת חלב/רופאים (כלומר האחוז הכללי הוא אפסי).
• עוד עולה כי 8% מהציבור טלטל/מטלטל תינוק או מכיר מישהו שמטלטל תינוק או ילד צעיר מדי פעם או לעיתים נדירות!    

מה ניתן לעשות? 
לפיכך, חשוב מאוד לחשוף את הנושא בקרב הורים, מטפלים ואנשי מקצוע בתחום הרפואה, כדי למנוע מקרים רבים של פגיעה בילדים. כיום קיימות תוכניות הסברה וחינוך רבות בעולם שמטרתן להעלות את מודעות הציבור לתסמונת תינוק המנוער ולהשלכותיה, ובכדי למנוע או לצמצם  את התופעה על ידי שינוי עמדות והתנהגות. כמו כן התוכניות מציעות סיוע להורים במתן כלים כיצד להתמודד עם בכי של תינוק. התוכניות השונות מופעלות על ידי עמותות מיוחדות שקמו לטובת העניין, ומוסדות אחרים כגון בתי חולים , איגודי רופאי ילדים וכו'. התוכניות השונות כוללות בין
השאר חומרי הסברה והדרכה להורים טריים שהוצגו להם בבתי חולים ובביקור הראשון אצל
רופא הילדים, קורסים וקבוצות תמיכה להורים במרכזים קהילתיים ועוד. מחקרי הערכה לתוכניות השונות, המופעלות בעיקר בארה"ב, קנדה ואוסטרליה, מלמדים על הצלחתן ומידת אפקטיביות להסברה ולחינוך בנושא נמצא גבוהה. תוכניות אלה הצליחו להפחית במידה ניכרת את כמות המקרים של תינוקות שנפגעו מטלטול.

לשאלות, קבלת חומר או תיאום הדרכה בנושא ניתן לפנות למיכל קמחי-גולדברג, מנהלת הפרוייקט בפרטי ההתקשרות של המועצה לשלום הילד