שאלות ותשובות

 

תשובה: מחקרים מראים שתינוק יכול לבכות עד חמש שעות ביום, ועדיין להיות בריא לחלוטין. תינוק בוכה כי זו הדרך היחידה שלו לתקשר עם סביבתו
תשובה: קודם כל, חשוב לדעת שתינוקות בוכים גם בלי סיבה, הם בוכים כי זו שפתם היחידה. תינוקות בוכים כי הם רעבים, עייפים או כי משהו כואב להם. הם יכולים גם לבכות אם חם להם או קר להם או כי יש יותר מדי המולה מסביב והם פשוט רוצים קצת שקט.
תשובה: יש מספר פעולות שאפשר לעשות כדי להרגיע את התינוק. קודם כל, לבדוק את צרכיו הבסיסיים של התינוק: רעב, עייפות, צורך בהחלפת חיתול, כאב, מחלה או גזים, צורך במגע וחיבה, שעמום או עודף גרייה, בהלה, קור או חום. בנוסף, הנקה יכולה מאוד לעזור, גם אם התינוק אינו רעב, החזקת התינוק בידיים בתנוחת ערסול, או טיול עם התינוק בעגלה, או נסיעה ברכב, יכולים להיות מאוד מרגיעים. כמו כן, ישנם תינוקות שאוהבים זמן אמבטיה, אז אפשר לעשות להם אמבטיה חמימה. מוסיקה יכולה להיות מרגיעה וגם 'רעש לבן' דוגמת זמזום של מקרר או מייבש כביסה יכול להועיל.
תשובה: בהחלט כן! לפעמים ישנם הורים המנסים קצת יותר מדי להרגיע את התינוק ולבסוף גורמים לתוצאה הפוכה - גירוי יתר. במקום להדליק אור, וגם להשמיע מוסיקה, וגם להציע לתינוק צעצוע וגם לדבר אליו, עדיף פשוט להיכנס לתוך חדר שקט, לעמעם את האור ולתת לתינוק להירגע לבד.
תשובה: לא! בכי ממושך אינו מהווה סכנה לתינוק, במיוחד אם משגיחים עליו. בכי מתמשך אומנם מאוד מתסכל, לפעמים מלחיץ ויכול גם להתיש אותנו, אך הבכי בריא ותורם להתפתחות של התינוק.
תשובה: לפעמים לא ניתן לסייע לתינוק והוא יצטרך להירגע לבד. אם ההורה או המטפל בתינוק מרגיש מאוד מתוסכל מהבכי ואין כרגע מי שיכול לעזור לו, ניתן להניח את התינוק בבטחה על הגב במיטתו, ולצאת מחדרו למספר דקות. חשוב שההורה יירגע לפני שינסה להתמודד שנית עם בכיו של התינוק. קרוב לוודאי שהתינוק יירגע כאשר ההורה יהיה רגוע.
תשובה: לא! לפעמים לא ניתן לעצור את הבכי, וזה לא אומר שההורה הוא הורה רע או שיש לו תינוק 'רע'. לפעמים תינוקות בוכים בלי סיבה, ולמרות שזה מאוד מתסכל, חשוב שההורה ישמור על עצמו ויירגע כדי שיוכל להתמודד עם הבכי בלי לסכן את התינוק.
תשובה: חד משמעית לא! טלטול תינוקות מסכן את התינוק ועלול לגרום לנזק בלתי הפיך לתינוק, ובכלל זה פגיעה מוחית קשה ואף מוות. (להרחבה לחץ כאן)
תשובה: לא! הוא יכול להיות הורה מצוין, אכפתי, מסור ואוהב. חשוב להסביר לבני המשפחה שלפעמים התינוק בוכה בלי סיבה, לפעמים גם אחרי שניסינו לעזור לו להירגע - ואין זה אומר שיש בעיה.
תשובה: כן, בהחלט. תינוקות יכולים לבכות גם בלי סיבה.
תשובה: כן, בהחלט. ככל שהתינוק גדל ניתן להבדיל בין סוגי הבכי השונים. בכי של רעב אינו דומה לבכי של כאב, ובכי של תינוק עייף אינו דומה לבכי של תינוק שרוצה שיחליפו לו את הטיטול.
תשובה: תופעה המאפיינת כרבע מהתינוקות עד גיל 3 חודשים, הבוכים יותר מ- 3 שעות ביום, יותר משלושה ימים בשבוע. זהו מצב שבו התינוק בוכה הרבה וללא סיבה ברורה, באופן בלתי פוסק ומתמשך לא משנה מה ההורה או המטפל עושים. לפעמים התינוק מאדים, מאגרף את ידיו ומקרב את הרגלים לבטן. שימו לב, כי התפרצויות הבכי הללו נוטות לעבור עד גיל 3-4 חודשים, אבל במשך תקופה זו הורים רבים מתקשים להתמודד עם הבכי העז של התינוק.
תשובה: כן, תינוק עד גיל 3 חודשים בוכה יותר מתינוק מעל גיל 3 חודשים. כאשר רוב התינוקות שבוכים הרבה הם בריאים ויפסיקו לבכות באופן ספונטאני לקראת גיל 8 חודשים
תשובה: כן, בהחלט. במצב של עייפות קיצונית, חוסר תמיכה ותסכול, אפשר להגיע למצב שבו, מבלי לחשוב, אנחנו מטלטלים את התינוק שלנו כדי שהוא יפסיק לבכות. אף אחד לא רוצה לגרום סבל לעולל הרך, אך עקב מבנה גופו של התינוק (ראש גדול ביחס לגוף) ושרירי צוואר חלשים, טלטול עלול לגרום לדימומים במוח ולנזק שהוא לפעמים בלתי הפיך. (להרחבה לחץ כאן)
תשובה: לא! טלטול תינוק קורה כאשר מבוגר מחזיק את התינוק מתחת לזרועותיו ומטלטל אותו באלימות קדימה ואחורה. הראש, שלא נתמך, נע במהירות קדימה ואחורה, דבר המסכן מאוד את התינוק. (להרחבה לחץ כאן)