מקרים מהארץ ומהעולם

 

בעולם יש תיעוד רחב למקרים של תסמונת התינוק המנוער. שני מקרים מפורסמים שהעלו למודעות הציבורית את תסמונת התינוק המנוער:

  1. המקרה של שארלוט: שארלוט הייתה תינוקת הסובלת מקוליק. בזמן שהייתה בת 10 שבועות אביה הביולוגי נער אותה. כתוצאה מכך, שארלוט נהייתה ילדה מוגבלת לחלוטין, כיום היא מוזנת על ידי צינור הזנה שמחובר לגופה, היא לא מסוגלת לאכול, לזוז או לדבר. היא יכולה לשמוע אך בקושי רואה. בעקבות המקרה, שארלוט הוצאה מביתה וזוג הורים, ברנט ושרון סינדר, החליטו לאמץ את שארלוט ולהקדיש את חייהם להדרכת הציבור על הסכנות שבטלטול אלים של תינוקות.  האב הביולוגי ישב שנתיים בכלא באשמת סיכון ילד.

  2. אוהיו -
    Claire's Law –כאשר קלייר הייתה בת 11 חודשים היא טולטלה באלימות על ידי הבייביסיטר שלה. כאשר ההורים הגיעו הביתה הם הבחינו כי העיניים של קלייר מתגלגלות וכי הראש שלה נוטה לרצפה. כיום, קלייר סובלת מנזק מוחי בלתי הפיך. בעקבות המקרה, הוריה של קלייר החליטו לפעול ולקדם חוק בו כל הורה מחויב לעבור הדרכת הורים על תסמונת התינוק המנוער.

בישראל: המודעות והידע אודות התופעה דלים, ולכן רק מעט מהמקרים של טלטול תינוקות מאותרים. הסיבה לכך היא כי כיום במדינת ישראל אין עריכת בדיקת מקרי מוות של פעוטות לצורך בירור סיבת המוות. רק במקרים חריגים נבחנות לעומק נסיבות המוות של פעוט ובמרבית המקרים (בהם לא נפטר הפעוט ממחלה זיהומית, מומים מולדים, סיבות חיצוניות וכיוצ"ב) תוגדר סיבת המוות על ידי משרד הבריאות "מוות בעריסה" או "סיבת מוות לא ידועה".

ישנם מספר מקרים בודדים בישראל שהגיעו לכדי התערבות של רשויות הרווחה ומערכת אכיפת החוק. להלן מספר מקרים מהארץ:

בשנת 2014 הוגש כתב אישום נגד מטפלת מבאר שבע בחשד לטלטול תינוק בן 3 חודשים. לאחר שהילד הפסיק להגיב לסביבה והחל לפרכס הוריו מיהרו לפנותו לבית החולים סורוקה. במסגרת הבירור הרפואי, עלה חשד לחבלת ראש כתוצאה מטלטול. הרופאים דיווחו על החשדות שלהם למשטרה. במהלך החקירה המטפלת הודתה במעשים.

 

בשנת 2014 תינוק כבן חצי שנה אושפז עם דימום מוחי בראשו בבית החולים שניידר בפתח תקווה. הרופאים שבדקו אותו זיהו כי הוא סובל מדימום והוא הועבר ליחידה לטיפול נמרץ. המשטרה גבתה עדות מההורים שהובילה בסופו של דבר לזימונה של המטפלת לעדות במשטרה בחשד כי היא זו שגרמה לפגיעה הקשה לאחר שטלטלה אותו. בחקירה טענה המטפלת כי ניסתה להוציא מהתינוק את האוכל כשנחנק ולא רצתה לפגוע בו.

 

בשנת 2012 הובהל תינוק לבית החולים על ידי הוריו, שסיפרו כי איבד את ההכרה. בדיקה רפואית העלתה שהילד סובל מדימומים מוחיים, ובדיקות נוספות העלו שהוא סובל משברים בצלעות. הדבר העלה חשד להתעללות. אחותו התאומה של התינוק הובאה לבקשת הרופאים לבית החולים, ושם התברר כי גם לה יש צלעות שבורות. תחילה לא נחשדו ההורים בדבר אך חוות דעת רפואיות קבעו כי על פי התסמינים, דימומים מוחיים, דימומים על הרטינה של העין בין הקרניות ועליהן בצקת מוחית, כי זו תסמונת התינוק המנוער. לאחר מותו של התינוק נערכה נתיחה נוספת, ונתגלו עוד מספר תסמינים חבלתיים נוספים, כמו דימומים בעמוד שדרה צווארי, קרע בכבד, שברים בגולגולת ושברים מרובים בצלעות. לבסוף, האב הורשע בהריגת בנו התינוק, בגרימת חבלה והן בהתעללות בתאומים.

 

בשנת 2011 תינוק הובא לבית החולים הדסה על ידי הוריו כשהוא מחוסר הכרה מונשם ומורדם. ד"ר יורם בן יהודה בדק את התינוק וקבע כי הוא סובל משטפי דם בראשו. בבית החולים חשדו, כי הסיבה לכך היא התעללות מצד ההורים והגישו תלונה למשטרה. השוטרים פתחו בחקירה ועצרו את ההורים. האם בת 22 חשודה שטלטלה את בנה התינוק וכתוצאה מכך נגרם לו נזק מוחי, ודימום פנימי.

 

בשנת 2011, אב כבן 26 מפתח תקווה הגיע לבית החולים שניידר ואשפז את בתו בת ה-4 חודשים, עם פגיעות ראש קשות מאוד, כשהיא מפרכסת. הרופאים חשדו שהאב טלטל אותה עד שכמעט מתה והעבירו את המידע למשטרה. מחקירה ראשונית של המקרה עולה כי התינוקות פרצה בבכי שהוא מעבר לרגיל. האם הייתה בעבודה, והאב שטיפל בילדה ניסה להשתלט עליה ללא הצלחה. בניסיון להפסיק את הבכי הוא טלטל אותה בעוצמה. בחקירה האב הודה במעשים.

 

בשנת 2010, אושפזה תינוקות בבית החולים שניידר בפתח תקווה, כשהיא סובלת מדימום מוחי. בקרב הרופאים עלה חשד כי הילדה עברה התעללות מצד הוריה וכי היא סובלת "מתסמונת התינוק המנוער". ההורים נעצרו, אולם הכחישו בתחילה שפגעו בילדה. הפעוטה עברה סדרת בדיקות נוספת ואף ניתוח בראשה. החומר הרפואי עבר לידיו של פרופ' יהודה היס ששלל כל אפשרות אחרת וקבע כי הפגיעה נבעה מטלטול. ההורים נעצרו שוב ולאחר שהוצג הדו"ח בפניהם, הודה האב שטלטל את בתו בשתי הזדמנויות שונות מכיוון שלא הפסיקה לבכות.

 

בשנת 2008, ישראל ולס טלטל את בנו בן השלושה חודשים למוות, הורשע בבית המשפט המחוזי בירושלים בהריגה. על פי כתב האישום האירוע התרחש בזמן שהתינוק ואביו נשארו לבד בביתם. בשעות הלילה המוקדמות התינוק בכה ומנע מאביו לישון. אז,ניגש אליו ולס, סטר לו וטלטל אותו בחוזקה. כתוצאה מכך, נשמט התינוק מידיו וראשו נחבט בקיר. במשך כשמונה ימים שכב התינוק בבית החולים כשהוא מחוסר הכרה, אז נפטר כתוצאה מבצקת מוחית ודימומים פנימיים.